Az advent a keresztény világ egyik különösen fontos ünnepe, a karácsonyi ünnepkör kezdete.
Ehhez az időszakhoz, nekünk az EFOP projekt keretén belül az első programelemünk az adventi koszorúkészítés.
Az advent a Gergely-naptár szerint december 25-ét megelőző negyedik vasárnappal – más definíció szerint a Szent András napjához (november 30-hoz) legközelebb eső vasárnappal – kezdődik, és karácsonyig tart. Az advent első vasárnapja egyben az egyházi év kezdetét is jelzi. Mint egyházi ünnep története egészen a 4.–6. századig nyúlik vissza. Ebben az időben a keresztények a karácsonyra szigorú böjttel készültek fel, de e böjti időszak hossza még sokáig nem volt pontosan meghatározva. Az advent vasárnapjainak számát utóbb, a 11. században VII. Gergely pápa határozta meg, így pontosan kijelölve az ünnep időtartamát.
A Görögkatolikus Egyházban hat hetet ölel fel a karácsonyi készülődés időszaka.
Szirmabesenyőn az adventi koszorúkészítést nagyon várták már a családok és gyermekek. Sok alapanyag és eszköz állt a rendelkezésre, hogy szép koszorúkat készíthessenek.
Az adventi koszorú készítése hagyományokra épül. Az első koszorút Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette Hamburgban, a XIX században. A protestáns családokban a vörös és fehér a gyertya színe. Az anglikán családokban a négy piros gyertya mellé, a koszorú közepére állítanak egy nagyobb fehér gyertyát. Ez a Krisztus gyertya, amit csak karácsonyeste gyújtanak meg. Latin szertartás szerint négy hét az advent.
Kézműves foglalkozásunkon négy, illetve hat gyertyás változatot is készíthettek a gyermekek, illetve családtagjaik, hiszen a római katolikus egyházban az advent nemcsak a várakozás, hanem a böjt és a bűnbánat időszaka is, amit a liturgiában lila színnel jelölnek. A 4 gyertyából, három lila, egy pedig rózsaszínű. A harmadik vasárnapon meggyújtott gyertya a rózsaszínű, ami az öröm színe, azt jelképezi, hogy eljött a „világ világossága”.
A szülők és az önkéntes segítők is rendkívül kreatívak voltak.
Az elkészített koszorúkat a gyermekek haza is vihették, családjaik számára, hogy otthonuk dísze legyen, sőt az első vasárnap meg is áldathatták.
A foglalkozás utáni beszélgetésen a családok, gyermekek elmondták, hogy náluk hogyan történik a készülődés az ünnepre. Krisztus eljövetelét méltóképpen kell, hogy megünnepeljük, hiszen minden nagy ünnepre készülnünk kell. A Királyok Királyának érkezésére elcsendesedéssel és nem fogyasztással, vásárlással kell készülnünk. Ebben a csendességben rendkívül kell, hogy figyeljünk az istenkapcsolatunkra. Erősebbé kell, hogy tegyük, tudatosabbá kell tennünk a várakozás időszakát, és erre kell tanítanunk gyermekeinket is. Ezt kell, hogy jelentse számukra ez a gyertyák gyújtásával övezett időszak.
A foglalkozáson nagyon szép alkotások készültek, amelyeket díjaztunk is. A képeken megtekinthetőek az alkotások.
